General co-Chairs

Claudia Califano, University of Rome La Sapienza, Italy

Achraf Jabeur Telmoudi, University of Tunis, Tunisia

Enrique Herrera Viedma, University of Granada, Spain

Program co-Chairs

Nizar Bouguila, Concordia University, Canada

Maria Pia Fanti, Polytechnic University of Bari, Italy

Bozenna Pasik-Duncan, University of Kansas, USA

Farouk Yalaoui, University of Technology of Troyes, France

Advisory committee co-Chairs

Mariagrazia Dotoli, Polytechnic University of Bari, Italy

Alessandro Giua, University of Cagliari, Italy 

Zhiwu Li, Xidian University, China

Publication co-Chairs

Giuseppe Franzè, University of Calabria, Italy

Nicholas Karampetakis, Aristotle University of Thessaloniki, Greece

"Work in Progress" program co-chairs

Marco C. Campi, University of Brescia, Italy

Massimiliano D'Angelo, University of Rome La SapienzaItaly

Paula Rocha Malonek, University of Porto, Portugal

Special Sessions co-Chairs

Graziana Cavone, University of Roma Tre, Rome, Italy

Feiqi Deng, South China University of Technology, China

Alain Quilliot, Université Clermont-Auvergne, France

Local Arrangement Committee co-Chairs

Claudia Califano, University of Rome La Sapienza, Italy

Massimiliano D'Angelo, University of Rome La Sapienza, Italy

Achraf Jabeur Telmoudi, University of Tunis, Tunisia

Steering Committee 

Owen Casha, Malta

Nizar Bouguila, Canada

Maria Pia Fanti, Italy

Alessandro Giua, Italy

Nicholas KarampetakisGreece

Zhiwu Li, China

Belkacem Ould-Bouamama, France

Bozenna Pasik-DuncanUSA

Alain Quilliot, France

Achraf Jabeur Telmoudi, Tunisia (Chair)

Enrique H. Viedma, spain

 


International Program Committee


Rahib Abiyev, Turkey

Janos Abonyi, Hungary

Lounis Adouane, France

Tarek Ahmed-Ali, France

Dorel Aiordachioaie, Romania

Sampson Akwafuo, USA

Lionel Amodeo, France

Boris Andrievsky, Russia

Laurent Autrique, France

Alfonso Baños, Spain

John S. Baras, USA

José A. Barata de Oliveira, Portugal

Marian Barbu, Romania

Martino Bardi, Italy

Andrzej Bartoszewicz, Poland

Francesco Basile, Italy

Michel Basset, France

Matthieu Basseur, France

Dorra Ben Khalifa, France

Cédric Bentz, France

Souad Bezzaoucha, France

Sergio Bittanti, ITALY

José Boaventura, Portugal

Patrice Bonhomme, France

Wolfgang Borutzky, Germany

Moussa Boukhnifer, France

Omar Boussaid, France

Mohamed Boutayeb, France

Nicolae Brinzei, France

Cătălin Buiu, Romania

Francisco Javier Cabrerizo, Spain

Sonia Cafieri, France

João Calado, Portugal

Marco C. Campi, Italy

Daniel U. Campos-Delgado, Mexico

Lale Canan Dulger, Turkey

Simona Caramihai, Romania

Claudio Carnevale, Italy

Alessandro Casavola, Italy

Owen Casha, Malta

Graziana Cavone, Italy

Erdal Cayirci, Turkey

Nohé R. Cázarez Castro, Mexico

Abdelkader Chaari, Tunisia

Li Chai, China

Isaac Chairez, Mexico

Naoufel Cheikhrouhou, Switzerland

Tongwen Chen, Canada

Ahmed Chitnalah, Morocco

Sunil Choenni, the Netherlands

Feng Chu, France

Vincent Cocquempot, France

Yuval Cohen, Israel

Dana Copot, Belgium

Maria Letizia Corradini, Italy

Mohammed Dahane, France

Xisheng Dai, China

Michel Dambrine, France

Daniela Danciu, Romania

José Valente de Oliveira, Portugal

Michael Defoort, France

Feiqi Deng, China

Laurent Deroussi, France

Maria Domenica Di Benedetto, Italy

Moussa Diaf, Algeria

Jose Luis Díez, Spain

Jinliang Ding, China

Petr Dolezel, Czech Republic

António Dourado, Portugal

Bogdan Dumitrescu, Romania

Mustafa S Durmuş, Turkey

Önder Efe, Turkey

Maan El Badaoui El Najjar, France

Amir Elalouf, Israel

Tolga Emirler, Turkey

Nicola Epicoco, Italy

Najib Essounbouli, France

Maria Pia Fanti, Italy

Deng Feiqi, China

Tomasz Feliks, Poland

Ricardo Femat, Mexico

Ugo Fiore, Italy

Michel Fliess, France

Pierre Fouilhoux, France

Mauro Franceschelli, Italy

Giuseppe Franze', Italy

Georg Frey, Germany

Kiss Gábor, Hungary

Efrain Alcorta Garcia, Mexico

Mohamed Ghazel, France

Bijoy Ghosh, USA

Céline Gicquel, France

Syed H. N. Gilani, Pakistan

Alessandro Giua, Italy

Francisco Gordillo, Spain

Carlos Guardiola, Spain

Serdar Ethem Hamamci, Turkey

Francisco Herrera, Mexico

Laurentiu Hetel, France

Tan-Jan Ho, Taiwan

Nguyen Dinh Hoa, Japan

Tzung-Pei Hong, Taiwan

Zhongsheng Hou, China

Hesuan Hu, China

Jie Huang, Hong Kong

Mikulas Huba, Slovakia

Wojciech Hunek, Poland

Katerina Hyniova, Czech Republic

Benoit Iung, France

Elbrous M. Jafarov, Turkey

Jyh-Cheng Jeng, Taiwan

Huang Jie, Hong Kong

Elbrous M. Jafarov, Turkey

Vladimir Jotsov, Bulgaria

Azeddine Kaddouri, Canada

Khalil Kassmi, Morocco

Uzay Kaymak, the Netherlands

Safia Kedad-Sidhoum, France

Tawhidul Islam Khan, Japan

Laszlo Koczy, Hungary

Jan Komenda, Czech Republic

Dmitry Korzun, Russia

Nick T. Koussoulas, Greece

Gernot Kronreif, Austria

Valeri Kroumov, Japan

Ibrahim Kucukdemiral, UK

Sébastien Lahaye, France

F. Lamnabhi-Lagarrigue, France

Adnan Landolsi, Kuwait

Jean-Philippe Lauffenburger, France

Kemal Leblebicioğlu, Turkey

Dimitri Lefebvre, France

Kauko Leiviskä, Finland

David Lemoine, France

Sandro Leuchter, Germany

Bogdan Lewoc, Poland

Tao Li, China

Zhiwu Li, China

Gerwald Lichtenberg, Germany

Tao Liu, China

Jean Jacques Loiseau, France

Ziyue Ma, China

José Machado, Portugal

Ridha Mahjoub, France

Luis Maldonado López, Mexico

Paula Rocha Malonek, Portugal

Agostino Marcello Mangini, Italy

Marie-Ange Manier, France

Matthieu Martel, France

Luis A M-Martínez, Mexico

Mattia Mattioni, Italy

Kamal Medjaher, France

Jorge Manuel Miranda Dias, UAE

Lahcene Mitiche, Algeria

Fumio Mizuno, Japan

Mansour Mohamed, Switzerland

Meyer Nahon, Canada

Viet Hung Nguyen, France

Vilém Novák, Czech Republic

Tugrul Oktay, Turkey

Paulo Oliveira, Portugal

Yassine Ouazene, France

Belkacem Ould Bouamama, France

Hervé Panetto, France

Peter Panfilov, Russia

Surajit Panja, India

Elena Panteley, France

Markos Papageorgiou, Greece

Marcin Paprzycki, Poland

Jong H Park, South Korea

Jessie (Ju H.) Park, South Korea

Antonio M Pascoal, Portugal

Federica Pascucci, Italy

Ignacio J. Pérez,

Michel Perrier, Canada

Nancy Perrot, France

Adolfo Perrusquia, UK

Petko H. Petkov, Bulgaria

Ivo Petráš, Slovakia

Duc Pham, UK

Stefan Wolfgang Pickl, Germany

Alessandro Pilloni, Italy

Vincenzo Piuri, Italy

Kulczycki Piotr,

Marcin Paprzycki,

Mathieu Pouliquen, France

Radu-Emil Precup, Romania

Tarek Raissi, France

Jesus Leyva Ramos, Mexico

Bernard Riera, France

Cristian Rodriguez Rivero, UK

Michela Robba, Italy

Pierre-Philippe Robet, France

Michele Roccotelli, Italy

Marko Rosić, Croatia

André Rossi, France

Binoy Krishna Roy, India

Joachim Rudolph, Germany

Eric Rutten, France

Atakan Sahin, UK

Muhammad Sarfraz, Kuwait

Carla Seatzu, Italy

Dan Selisteanu, Romania

Anis Sellami, Tunisia

Frederic Semet, France

Olivier Sename, France

Bahram Shafai, USA

Pavel Shcherbakov, Russia

Moez Soltani, Tunisia

Antonino Staiano, Italy

Chun-Yi Su, Canada

Zbigniew Suraj, Poland

Mirosław Świercz, Poland

Karim Tahboub, Palestine

Shigemasa Takai, Japan

Ahmed-Ali Tarek, France

Murat Uzam, Turkey

Maria Elena Valcher, Italy

Bálint Vanek, Hungary

Jasmin Velagić, Bosnia 

Antonio Visioli, Italy

Yin-Tien Wang, Taiwan

Wei Weng, Japan

Wolfgang Borutzky, Germany

Alain Vande Wouwer, Belgium

Feng Xiao, China

Alice Yalaoui, France

Farouk Yalaoui, France

Serhat Yesilyurt, Turkey

Hong Yue, UK

Abderrahmen Zaafouri, Tunisia

Luca Zaccarian, France

Katarina Zakova, Slovakia

Andrea Zanchettin, Italy

Lilia Zaourar, France

Ali Zemouche, France

Maria Zemzami, Morocco

Xinmin Zhang, China

Ping Zhang, Germany

Jianhua Zhang, Norway

Xinmin Zhang, China

Ping Zhang, Germany

MengChu Zhou, USA